Spielberg megcsinálta az Indiana Jones kistestvérét. És minden idők animációs filmjeinek nagytestvérét, mi több, ősapját, mert nem túlzok, ha azt mondom, hogy ez a legszebben kidolgozott animáció amit valaha láttatok.
Tintin egy kedves, okos fiatalember, lelkes újságíró, és ebből adódóan kérdez és agyal, kérdez és agyal megállíthatatlanul. Már a főcím is felvezeti, milyen ember ő, nagy rejtélyek megoldója, ügyek felgöngyölítője - némi hétköznapi hős beütéssel. Hű társa, Snowy követi minden lépését, hogy hol kotnyeleskedve összekuszáljon, hol ügyesen megoldjon dolgokat.
Sok szót nem fecsérelnék a történetre, legyen elég annyi, hogy elég nehezen esett le, hogy Tintin kincset keres, és nem lesz semmiféle misztikum, hátborzongató titok, vagy trükkös csavar. Ha kincset keres, kincset fog találni, és amikor erre rájöttem, éreztem némi csalódottságot. Főleg, mert nagyon jó kis alapanyag lett volna ahhoz, hogy megdolgoztassa kicsit az agyát a néző, és tényleg amolyan Poirot-os nyomozással jusson Tintin a célhoz. Amikor meg már ott van, akkor meg nem sok katarzis marad nekünk, annyi, mint amikor Jack Sparrow és társai megtalálják végre az örök ifjúság forrását, mi meg csak fészkelődünk, hogy: 'Jó, és akkor mi van?'
Tintin kalandjait úgy kell érteni, hogy az Unikornis titkának megfejtése közben, amíg egyik helyről a másikra jut, izgalmas dolgok történnek vele. És ezt simán el is lehet nézni, ha tekintetbe vesszük, hogy gyerekek is simán élvezhetik, nem vesznek el holmi konspirációs zűrzavarban. Főleg, hogy Tintin folyamatosan hangosan gondolkodik, precízen a szánkba rágva mire jött rá, hol kapcsolódik ez ahhoz, amit eddig tudott, mi lesz a következő lépés, és hogyan fog oda eljutni.
Nyilván felnőtt fejjel nézve éppen ezért leül néha, de egy-egy akciójelenet aztán garantáltan felpofozza a székbe süppedt közönséget. Hiszen itt mindent lehet, ami élőszereplős filmben röhejesnek hat. Itt mindent el lehet túlozni, sőt a legmegátalkodottabb ötletre is rá lehet dobni még egy lapáttal. És működik, mert a valóság talajáról már rég mi is elrugaszkodtunk, és ott lihegünk Tintin nyomában, nyelvünk lóg, mint Snowy-nak a sivatagban, de nem panaszkodunk, mert a látvány már rég beszippantott, és meggyőzött. Engem legalábbis száz százalékban. Az pedig csak hab a tortán, hogy John Williams húzza közben a talpalávalót.
A 3D jelenlétét csak az animációs filmek esetében tartom indokoltnak. Ezt a Tintin előtt is így éreztem, hiába láttam sok filmet 3D-ben, nem győzött meg egyáltalán. A Tintin esetében, hála a rendezőnek, a 3D eszköz: épp csak mélységet ad a képnek, épp csak tökéletesíti a látványt. Nem erre van kiélezve minden képkocka, hanem megtámogatja az egyébként is lenyűgöző figurákat.
A film valódi színészekkel, motion capture technikával készült. Így tehát nemcsak a hangjukat adták a filmhez, hanem a mimikájukat és a mozgásukat is.
Jamie Bell kapta Tintin megszemélyesítésének megtisztelő feladatát, segítőtársát, az iszákos kapitányt a motion capture koronázatlan királya, Andy Serkis alakítja. A főgonosz Ivan Ivanovitch Sakharine-t Daniel Craig játssza. Helyet kapott még az elválaszthatatlan angolhumor-duó, Simon Pegg és Nick Frost is a kissé ütődött nyomozók szerepében.
A karakterek is igazi képregényhősök, hiszen tipikusan jók vagy rosszak, van közöttük csetlő-botló, meg nagyon gonosz, és még egy kiskutya is. Olyan, mint egy Indiana Jones light, és a képi világa verhetetlen. Olyan mese ez, amin apa lehet, hogy jobban szórakozik majd, mint a gyerek, de jó közös program.
Steven Spielberg - A cápa, E. T. A földönkívüli, A Nap birodalma, Indiana Jones és az utolsó kereszteslovag, Hook, Jurassic Park, Schindler listája, Amistad, Ryan közlegény megmentése, Különvélemény, Kapj el, ha tudsz, Terminál, Világok harca, München, Indiana Jones és a kristálykoponya királysága
Jamie Bell - Billy Elliot, A dicsőség zászlaja, Hipervándor, Ellenállók, A sas, Retreat, Jane Eyre
Daniel Craig - Lara Croft - Tomb Raider, Torta, Sorstalanság, München, Casino Royale, Az arany iránytű, A Quantum csendje, Ellenállók, Cowboyok és űrlények