Ha Guy Ritchie Sherlokjáról van szó, akkor mindenképpen szót kell ejtenünk a korábbi filmjeiről, és az előzményről is.
Emberünk 98-ban a Ravasz, az agy és két füstölgő puskacsővel robbantotta be magát a rendezők élvonalába, és hatalmas rajongótáborra tett szert. Két évvel később a Blöffel próbálta megismételni a sikert, de ezzel véleményem szerint azt érte el, hogy két csapatra szakadtak a rajongók. Van, aki szerint a Ravasz… megismételhetetlenül bravúros történetéhez és ütős poénjaihoz nem is hasonlítható a kicsit darkosabb Blöff. Mások meg ez utóbbit dicsőítik… mondjuk nem tudom miért, mert én ez első bandához tartozom. Az újabb nagy sikerre nyolc évet kellett várni, 2008-ban a Spílert is szerettem, de már korántsem voltam annyira lenyűgözve.
Aztán jött a nagy ötlet, hogy Sherlock legyen a következő téma. Egyszer nézős, viktoriánus akciófilm, amit eszembe nem jut DVD-n is megvenni. Gyenge történet, idegbeteg Holmes, néha tanácstalanul tipródó Watson. A két színész azonban megmentette a filmet, Robert Downey Jr. és Jude Law kitettek magukért. Na meg a korabeli Anglia ábrázolása. Megszavaztam egy gyenge középmezőnyt, és nagyjából le is mondtam Ritchie-ről.
El is érkeztünk jelen bejegyzés tárgyához, sejthetitek, hogy ezek után nem vártam sokat az Árnyjátéktól.
Ismét felemásak az érzelmeim. A két színész megint megcsinálta, lehengerlő lendülettel vetették bele magukat a munkába. Most Watson kevésbé tűnt Holmes szerencsétlenkedő haverjának, Law sokkal jobban ki tudott bontakozni. Downey Jr. pedig attól függetlenül volt ismét felejthetetlen, hogy elég ritkán volt rendesen felöltözve. Teljesen hülye ötlet volt folyton álruhában megjelentetni, totál komolytalan lett tőle az egész. A Holmes és Watson között enélkül is volt elég poénkodási lehetőség. Amit szerencsére ki is használtak.
A probléma megint a történettel van, Európát átszelő hajsza kezdődik, melynek állomásairól, a keresett személyről, vagy az üldözöttről Holmes egy-két odavetett megjegyzéséből következtetünk. És nem azért kapkodjuk a fejünket, mert hülyék vagyunk, hanem mert érezzük - nem lehet a detektívregényt akciófilmmé alakítani a rejtély rovására. Hogy a sok poén mellett maradjon hely egy kis 'öreges' nyomozgatásnak. De sokat kérünk ezzel Ritchie-től, aki bizony egész másra koncentrált.
Nem olvastam soha Sherlock Holmes regényt, de ha jól sejtem, van benne nyomozás. Na ezt rögtön el is felejthetjük, Ritchie Holmes-a nem nyomoz, villámcsapás-szerűen tárul fel előtte minden megoldás. És a néző előtt is. Pár napja láttam, és leginkább arra emlékszem, hogy néhány párbeszéd között szinte az összes jelenetet láttam lassítva, gyorsítva, előrefelé, visszatekerve, vagy joghurtban megforgatva, beszórva csokigombokkal.
Aki egy kis kiforrottságot, letisztultságot várt volna az amúgy nagyon jól filmre vitt karakterek mellé, annak csalódnia kell. Ennek ellenére a második rész az első méltó folytatása, még több akcióval, még több humorral, több Watsonnal. Sajnos a gonosz Moriarty teljesen súlytalan, és Simza is csak úgy ott van, mindenféle különösebb ok nélkül. Így a két színész nagyon nehezen boldogul a megformálásukkal. Rapace-nak azért jobban sikerül, mint Harris-nek. Stephen Fry viszont jó választás volt Holmes testvérének.
A zene hihetetlenül erőteljes, energikus, kiváló aláfestője volt a gyakran sötét, baljós képeknek, vagy a váratlan akcióknak, amikor arra került a sor. Hans Zimmer a javából.
Szóval akinek bejött az első rész, annak ez is biztosan nagyon fog tetszeni, de aki nem volt tőle elájulva, annak ez csak egy divatos tucatfilm, és én is inkább visszasírom a Ravaszt.
Guy Ritchie - A ravasz, az agy, és két füstölgő puskacső, Blöff, Hullámhegy, Revolver, Spíler, Sherlock Holmes
Robert Downey Jr. - Született gyilkosok, Az éneklő detektív, Gothika, Durr, durr és csók, Kamera által homályosan, Zodiákus, Szerencse dolga, A vasember, Trópusi vihar, A szólista, Sherlock Holmes
Jude Law - Oscar Wilde szerelmei, Gattaca, eXistenZ - Az élet játék, A tehetséges Mr. Ripley, Ellenség a kapuknál, A kárhozat útja, Hideghegy, Sky kapitány és a holnap világa, Alfie, Közelebb, Aviátor, Lemony Snicket - A balszerencse áradása, Holiday, Végrehajtók, Fertőzés