Most, amíg még nem késő, írok Bay-ről. Mert ha elmegy ebbe a kritikán aluli Transformers irányba, akkor hamarosan feledésbe merül néhány film, amit azért csak-csak meg kellene nézni...
1965-ben született Los Angelesben. 20-as éveiben már videoklipeket és reklámfilmeket forgatott. Nem kisebb nevekkel dolgozott együtt, mint Tina Turner, Meat Loaf, Lionel Richie, valamint Nike, Reebok, Coca Cola, Budweiser reklámfilmeket készített. Olyan Victoria's Secret reklámokat csinál, amikkel Dr. House minden probléma nélkül válthatna ki rohamot stroboszkóp nélkül. Nem is ér semmit egy fehérnemű reklám robbantás nélkül. De győződjetek meg erről személyesen:
Néhány szóban elmondható, miről ismerhető fel egy Michael Bay film: valami MINDIG vibrál, fénylik, szembesüt, lángol, robban, vagy darabokra hullik. Gyorsan mozog a kamera, túl színesek a színek, minden éles, és beleég az ember agyába.
Na lássuk, mit érdemes megnézni, ami itt nincs, azzal inkább ne próbálkozzatok.
- Bad Boys 1-2 (1995 és 2003) - Ki ne ismerné Will Smith és Martin Lawrence zsarupárosát? Vagy legalább a filmzenét? Nem is hiszem, hogy nagyon kell reklámoznom. Pörgős akció rengeteg poénnal és nagyon színes, jól fényképezett képekkel. Jók a karakterek, gyorsak az autók, ütős a zene. A két Bad Boys még az eltúlzásokból is valahogy jól jön ki.
- A szikla (1996) - Sean Connery és Nicolas Cage nem ki-, hanem beszöknek az Alcatrazba. Azért valljuk be, ez nem rossz ötlet. Az odabent túszokat ejtő tábornok Ed Harris ugyanis azzal fenyegetőzik, hogy elideggázosítja San Franciscót, ha nem teljesülnek a feltételei. Cage az FBI vegyi fegyver szakértője, Connery pedig az egyetlen ember, aki valaha kiszökött onnan. Némi rábeszélés, családi dráma, és úgy dönt, segít bejutni az ex-börtönbe. Egyszer simán végigizgulható film, az a baj, hogy manapság nem minden második ilyen. (Helló reboot, sequel és prequel...)
- Armageddon (1998) - A Földhöz veszedelmesen közelítő meteort senki (nem, a NASA sem) és semmi nem tudja megállítani, csakis Bruce Willis és tengeri olajfúró csapata. Rövidke kiképzés után felküldik őket az űrbe, hogy
kettépisiljékkettérobbantsák a meteort, és a darabok épp hogy, de elkerüljék bolygónkat. Közben persze mindegyikükről kiderül, hogy baromi intelligensek, és teljesen alkalmasak egy űrhajó vezetésére. (Csak irigy vagyok.) Nagyon látványos, hatásos, igényes film, de csak akkor élvezhető, ha befogadó, átszellemült hangulatban van az ember. Ha nem, akkor a családi műdráma, a megható apa-lánya jelenetek, az Amerikán kívüli helyszínek aggódó pásztázása könnyen az idegeinkre megy. Bay sok jó színészt vonultat fel, de sem ez, sem a kidolgozottság nem segít. A leendő űrhajósok kiképzése rész vicces, pörgős, de ne várjatok sokat. Amit csak el lehet túlozni, az itt el van túlozva. Érdekesség: 2003-ban elkészült a fordítottja, A mag. A föld magjához kell lejutni valahogy, hogy újraindítsák annak forgását. Tudom, béna ötlet. Nem is nagy siker, én mégis sokkal jobban szeretem: hihető, szerethető emberi karakterek, jó színészek, minimális 'megmentem a Földet és szúrós szemmel nézek közben mert az macsó' hozzáállás. Tudósok dolgoznak a megoldáson, van csapatmunka, nem erőltetett. Csak reménykedem, hogy van pár ember, aki hasonlóan vélekedik. - Pearl Harbor (2001) - Megosztja rendesen a közönséget ez a vitathatatlanul monumentális alkotás. Nem mindenki tolerálja ugyanis egy háborúsnak (is) beharangozott filmben azt a szerelmi giccsparádét, ami itt felvonul. Ha két különböző - háborús és szerelmi - történet született volna, mindkettő frankón megállja a helyét. Így csak szenvedés, bár a gyönyörű fényképezés, a színek kavalkádja jócskán kárpótolják az erre fogékony nézőt. A kosztümök, frizurák és helyszínek remek hangulatot teremtenek. Én végig nem tudtam eldönteni, mibe is csöppentem hirtelen. Nem összeegyeztethetetlen, de valahogy hol egyik, hol másik szál felesleges, ahogy telik az idő, ez egyre zavaróbb. Nagy megkönnyebbülés, amikor végre a bevetésekre kerül a sor. A színészekkel nincs gond, minden bizonnyal követték a rendező utasításait, ennek megfelelően alakítva cukormázas mű-embereket, pedig sokukban sokkal több lehetett volna. Egyszer nézhető, másodszor csak 'időtöltés'.
- A sziget (2005) - Ha a leírtak közül csak egyet néztek meg, ez legyen az. Bay végre olyan forgatókönyvet vitt vászonra, amiben eleve egy mű, jövőbeli világ van. Így egyáltalán nem zavaró a makulátlan környezet, a csillogó-villogó felületek, a tökéletességre való törekvés, az utópia-kép. A történet szerintem zseniális. A színészek egytől egyig tökéletesen beleillenek a képbe. Nagyon jól összerakott, mondanom sem kell, hogy látványos sci-fi. Nem kezdek bele a történetbe, mert csak poénokat lőnék le, és azt nem akarok. Egyszer mindenképp nézős, bárkinek.
I make movies for teenage boys. Oh, dear, what a crime.