Vadászni kellett azért, mert nem minden plázamozi vállalta be Ryan Reynolds föld alatti szenvedését. Okkal. Sajnos bizony egy ilyen filmre nehéz becsalogatni az embereket, mert esetleg megrázó, és igen: talán el kell gondolkodni a végén.
Spoilereznem kell, és a spoilerre mondjatok nekem magyar szót, ha tudtok. Szóval akit érdekel a film és izgulni akar rajta, az ne olvassa a piros részeket.
Ryan Reynolds bizony nem drámai alakításairól híres. Bármennyire is szeretem, a Buliszerviz meg a Penge: Szentháromság nem azok a filmek, amikben villogni lehet. Mégis sikerül úgy adnia az elásott kamionsofőrt, hogy a falat kapartam volna kínomban miközben néztem, ha nem 'hátulközépen' ültem volna. Egy pillanatig sem ül le a film annak ellenére, hogy végig (igen, mind a 95 percig) egy koporsóban játszódik, és egyetlen szereplőt látunk. Nem, nincsenek hallucinációk és flashbackek, amikkel Danny Boyle szórakoztatott minket a 127 órában. Itt a csávó a föld alatt van egyedül. Egy mobil van nála, és van térerő, mert nincs olyan mélyen. Ha ebbe valaki belekötne, az ne nézze meg, mert a rendező erre építette fel a filmet.
Paul Conroy kamionsofőr, miután magához tér egy nagy ládában elásva, csak arra emlékszik, hogy konyhai felszerelést szállított egy konvojban. Egyetlen gond van csak ezzel: Irakban. Ja, és még egy: amerikaiként. El is fogják, be is ássák, de hagynak nála a túszejtők azért fontos dolgokat. Például egy mobilt. Mivel nem emlékszik rá, hogy kik és hogyan tették oda, elkezd telefonálgatni.
Semmi sem frusztrálóbb a telefonos ügyintézésnél, kiváltképp, ha sürgősen kellene valami, a vonal túlsó felén pedig érezhetően le sem szarják a problémánkat. Így van ez hősünkkel is, mert nyilván elhiszi a 911, hogy nem valami hülye szórakozik egy telefonfülkéből... A barátnője persze pont aznap hagyta otthon a mobilt. Valahogy csak sikerül Conroynak eljutnia valakihez, aki foglalkozik vele. Az ürgét Dan Brennernek hívják, és állítása szerint ilyen túszejtős ügyekre szakosodott. Na nem mintha ez annyira megnyugtatná a túszt, mert van miért aggódni. Fogy a levegő, nem lehet a mobilját bemérni, a túszejtő ötmillió dollárt követel, később fenyegetőzik, majd váltságdíj videót akar Conroyról. És ez még nem minden. Bármennyire is nem számítunk rá, a történet többször vesz váratlan fordulatot. És egyre fokozódó feszültséggel rohanunk a vége felé. A homok is elkezd beömleni a koporsóba, és Conroy legyen a talpán, aki megőrzi a lélekjelenlétét.
Én nem tudtam. Teljesen megsemmisülve ültem amikor már a végefőcím ment, hogy nem, ez nem lehet a vége. Kiábrándultan, megvezetve, csalódottan, semmibe véve, elhagyatva és igen, becsapva ültem ott. Nem mondom drámaian, hogy Paullal haltam meg abban a koporsóban, de azt elmondhatom, hogy a rendező igenis elvett tőlem valamit. Nem a másfél órát, mert az izgalmas, minőségi szórakozás volt, hanem a happy endet. Amire nemcsak azért vártam, mert azt akartam, hogy Conroy kiszabaduljon. Hanem mert az feloldotta volna azt is, ahogy viselkedtek vele, ahogy nem tettek meg mindent, ahogy ő volt az egyetlen, aki még a föld alól is, de harcolt a túléléséért.
Olyan társadalomkritika van a filmben, főleg az elején, hogy azt kívántam, bárcsak inkább lőtték volna le emberünket élve eltemetés helyett. Teljesen átragadt rám a frusztrációja, és nem amiért be volt zárva, hanem mert annyira közel hozta a telefon a külvilágot, annyira hamis illúziókat hozott, és annyira megalázó, idióta, értelmetlen párbeszédekbe keveredett.
Le a kalappal, Ryan Reynolds könnyedén oldotta meg a házi feladatot. A figura hétköznapi, egyszerű, és természetesen ezzel hálózza be a nézőt. Nem drámázza túl, de nem is lazáskodik, nagyon jó. Nem annyira lehengerlő, mint beszorult kollégája, James Franco, de csak mert neki nem volt lehetősége máshol megszerettetni magát, csak ott lent, a sötétben, egyedül. És sikerült neki.
Mivel kétszer is kitértem rá, belinkelem a 127 órát, mert tényleg van párhuzam. cinemonkey.blog.hu/2011/03/06/127_ora_beszamolo
Rodrigo Cortés - spanyol író és rendező, számomra ismeretlen filmek. www.imdb.com/name/nm0181579/
Ryan Reynolds - Buliszerviz, Penge: Szentháromság, Csak barátok, Mindenképpen talán, Adventureland - Kalandpark, X-Men kezdetek: Farkas, Nász-ajánlat